BASINA VE KAMUOYUNA!

BASINA VE KAMUOYUNA!

Ardahan Belediye Başkanı Sayın Faruk Demir, 17.07.2022 tarihinde Ardahan il merkezinde yapılan yol ve kaldırım çalışmasını denetlerken bir vatandaşın yapılan kaldırımların engellilerin kullanımına uygunluğu ile ilgili bir sorusu üzerine “Biz engellilerin elinden tutar götürürüz.” ve “Her yol bitti de engelli kaldı.” şeklinde son derece ötekileştirici bir dille talihsiz beyanlarda bulunmuştur.

Başkan Demir, yaşanan bu olaydan iki gün sonra, basına vermiş olduğu demeçte kullanmış olduğu ifadelerden ötürü engelli kamuoyundan özür dilemesi gerekirken,  ön yargılı tavrını sürdürerek kendini savunmayı uygun görmüştür.

Olayın üzerinden on gün geçmesine rağmen, iyi niyete dayalı tek bir olumlu gelişme görülmemiştir.

Bizler Engelliler Konfederasyonu ve üye Federasyonlar olarak, ne bu sarf edilen sözleri ne de sergilenen bu duruşu asla kabul etmiyoruz. Açıkça belirtmek gerekirse, “Biz engellilerin elinden tutar götürürüz” şeklindeki ifade son derece korumacı ve dar bir anlayışın ürünü olup, “Her yol bitti de engelli kaldı.” ifadesi de gerici bir anlayışın tezahürüdür.

Başkan Faruk Demir tarafından takınılan bu aciz ve ayrıştırıcı tavrın BM Engelli Hakları Sözleşmesine taraf olan bir ülkenin belediye başkanına yakışmadığını ifade etmek isteriz.

Özellikle halkın oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanının veya topluma hizmet sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin daha dikkatli bir dil kullanarak, sarf ettikleri ifadeleri özenle seçmeleri gerektiğini düşünmekteyiz.

Sayın Başkana şu hususu özellikle hatırlatmak isteriz, sizleri belediye başkanı olarak seçen iradenin içinde engelli vatandaşların olduğunu unutmayınız.

Engelli yurttaşlar da her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi belediye ve kamu kurumlarına vergisini ödemekte, seçimlerde oyunu kullanmakta ve üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmektedir. Bu nedenle, engelli vatandaşlarımızın başta erişilebilirlik olmak üzere, belediyenin tüm hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanmak istemeleri inkar edilemez ve tartışılamaz bir haktır.

Her zaman deneyimlediğimiz gibi, hangi anlayıştan olursa olsun, mevzu engelli hakları olduğunda maalesef hak temelli bakış açısından uzak bir yaklaşım tarzının benimsendiğini görmekteyiz.

Erişilebilirlik Yasası 2005 yılından bugüne kadar yürütme ve yasama eliyle defalarca ertelenmeseydi muhtemelen bugün bu sorunlarla karşılaşmayacaktık.

Sonuç olarak, yapılan bu yanlış ve sergilenen küçümseyici tutumun bir özür ile yumuşatılması beklenirken, Başkan Faruk Demir, kendisine tepki gösteren engellileri suçlayarak hatasında ısrarcı olmuştur. Dildeki bu ayrımcı ve ötekileştirici söylemlerin belediye hizmetlerine yansıyacağından endişe duymaktayız. Bu nedenle bir kez daha Sayın Başkandan kullandığı bu ayrımcı dili gözden geçirmesini ve konuya ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapmasını bekliyoruz. 30.07.2022

Engelliler Konfederasyonu adına

Basın Yayın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Bşk. Yrd.

Abdulmecit YILMAZ

Sosyal Medya'da Paylaş!
No Comments

Post A Comment