Ana Sayfa / Duyurular / Stephen Hawking’i Kaybettik.
stephen_hawking

Stephen Hawking’i Kaybettik.

Dünyaca ünlü astrofizikçi ve evren bilimci Stephen Hawking’i 76 yaşında kaybettik. 21 yaşından buyana engelli olarak yaşamını sürdürmüş olan Stephen Hawking’in başarılarla dolu yaşam öyküsü en ileri derecedeki engelin dahi büyük başarılara engel olamayacağının somut kanıtıdır. Tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan ve neredeyse hiçbir organını kullanamayan Hawking uzay fiziği ve kuantum fiziği alanındaki buluşlarıyla, karadelikler konusundaki tespitleriyle, insanlığa armağan ettiği olağanüstü bilgi kaynağı niteliğindeki kitaplarıyla dünya bilim tarihine bir onur ve gurur abidesi olarak adını yazdırmayı başarmıştır.

Bugünlerde tüm dünya medyası Hawking’in yaşam öyküsü ve başarılarını anlatıyor. Ancak Hawking’in başarısı engelli insanın önündeki asıl sorunun toplumsal engeller olduğunun da açık bir göstergesidir. Toplumsal engeller aşıldığında, insan beyninin evrenin sınırlarını zorlayacak muazzam buluşlara erişebileceği Hawking ile bir kez daha kanıtlanmıştır.

Biz Engelliler Konfederasyonu olarak, engelimizin başarıya engel olamayacağına inanıyor, fırsat ve olanak sağlandığında her alanda üstün başarıları ile engelli kişilerin de bilim, sanat, spor, sosyal yaşam ve diğer alanlarda insanlık tarihinde hak ettikleri yeri alacaklarını düşünüyoruz.

Bu vesile ile yalnızca biyolojik olarak aramızdan ayrılan, insanlık ve bilim tarihinde ölümsüzleşen, dahi bilim insanı Stephen Hawking’i saygı ve minnetle anıyor tüm insanlığa başsağlığı diliyoruz.

 

ENGELLİLER KONFEDERASYONU

Stephan Hawking’in yaşam öyküsü için link

http://www.bbc.com/turkce/haberler-43395219