Ana Sayfa / Duyurular / Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü, Milli Eğitim Bakanının talimatlarını yerine getirmiyor.
20170825_140601

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü, Milli Eğitim Bakanının talimatlarını yerine getirmiyor.

Değerli Basın Mensupları

Özel Eğitim Genel Müdürü Sn. Celil Güngör, bazı özel eğitim okulları ve/veya pansiyonlarının kapatılmasına ilişkin bir teklifi, 21 Temmuz 2017 günü Milli Eğitim Bakanının oluruna sunmuş;  teklif, Sn. Bakan tarafından onaylanıp 27 Temmuz günü kesinleşerek uygulamaya konulmuştu. Özel eğitim okullarına gönderilen yazı ile kapatılan okul ve/veya pansiyonlara yeni öğrenci kaydı yapılmaması istenmişti.

Örgütlerimiz ve engelli ailelerinin bilgisinden kaçırılarak kesinleşen teklifin öğrenilmesi üzerine derhal harekete geçerek Sn. Bakandan acele bir randevu talep ettik. 1 Ağustos günü gerçekleştirilen ve bir buçuk saat süren görüşmede temsilcilerimiz Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi ve 5378 sayılı Engelliler Kanunu’na göre, engellilerle ilgili karar ve politikaların engelli örgütlerinin görüşü alınmadan oluşturulamayacağını ve bazı özel eğitim okulları ve/veya pansiyonlarının kapatılmasının engellilerin eğitimine büyük darbe vuracağını vurguladılar. Engelli Öğrencilerin diğer öğrencilerle aynı okullarda kaynaştırma eğitimine tabi tutulmasının, kaynaştırma eğitiminin altyapısının oluşturulamaması, okulların fiziksel olarak erişilebilir olmaması, destek eğitim odalarının, gezici öğretmen ve yardımcı personelin yeterli bulunmaması nedeniyle temkinli ve kademeli olarak gerçekleştirilmesini istedirler. Ülkemizde eğitim çağında on binlerce engelli bulunduğunu, bunların bir bölümünün özel eğitim okullardan haberdar olamamaları, bir bölümünün de ailelerin korumacı tutumları nedeniyle bu okullara başvuramadıklarını belirttiler. Bu nedenle okulların kapatılması yerine, “Haydi engelliler okula” konulu bir kampanyanın yapılmasını, gerekirse okulların ve/veya pansiyonların tersinden kaynaştırmaya tabi tutulmasını önerdiler. Görüşmenin sonucunda açıklamalardan tatmin olan Sn. Bakan, derhal kapatma işlemlerinin durdurulması, alandaki örgütlerle sık sık görüşmeler yapılması ve “Haydi engelliler okula” konulu bir kampanyanın başlatılması için Özel Eğitim Genel Müdürüne talimat verdi.

Ne var ki, Genel Müdür Sn. Celil Güngör, 24 günden beri Sn. Bakanın bu talimatlarını yerine getirmemekte ayak diriyor. Sn. Güngör, hemen ertesi günü özel eğitim okullarına yazı yazarak Sn. Bakanın talimatlarını bildirmek yerine, 4 Ağustos’tan itibaren Kurban Bayramı sonuna dek alelacele izne ayrılmayı tercih etti. Yardımcılarının belirttiğine göre, Bakanın talimatları konusunda kendilerine herhangi bir bilgi vermedi.  Bu nedenle özel eğitim okulları ve/veya pansiyonlarının kapatılması süreci işlemeye devam etmektedir. Öyle gözükmektedir ki, Sn. Celil Güngör, Bayram sonuna kadar ortalıkta gözükmemeyi,  Bayramdan sonraki süreçte de eğitim-öğretim dönemi başlayacağından okulların kapatılması yönünde bir olupbitti yaratmayı hedeflemektedir.

Ama şu kesinlikle bilinmelidir ki, örgütlerimiz bu olupbittiye izin vermeyeceklerdir. Gerekirse sürekli ve etkili eylemlerle bu olupbittiye direneceklerdir.

Tam bu noktada şu sorunun yanıtını merak ediyoruz: Gerçekten Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü, Sn. Bakanın talimatlarına kafa mı tutmaktadır; yoksa Sn. Bakan bizim önümüzde talimatlarını verip ardından “sen işine devam et” mi demiştir? Biz, Sn. Bakanın bu tarzda davranacağına ihtimal vermiyoruz. Görüşmeler Sn. Bakanın izniyle kayda alınmıştır. Aşağıda, bu talimatları verdiği bölümün bant çözümlemesini hiçbir harfine dokunmadan sunuyoruz.

Eğer Sn. Genel Müdür, Sn. Bakanın talimatlarına kafa tutuyorsa, bu ne cüret. Bu cüretin ne gibi sonuçlar doğuracağını önümüzdeki günlerde hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

 

Engelliler Konfederasyonu Başkanı
Av. Turhan İçli
0542 413 86 92

 

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
 • Demokratik Engelliler Federasyonu
 • Doğu Akdeniz Engelli Dernekleri Federasyonu
 • Engelli Hakları Federasyonu
 • Samsun Engelliler Federasyonu
 • Türkiye Körler Federasyonu
 • Zihinsel Engelliler Federasyonu
 • Aktif Görme Engelliler Derneği
 • Altınokta Körler Derneği Genel Merkezi
 • Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi
 • Ankara Altınokta Spor Kulübü
 • Eğitimde Görme Engelliler Derneği
 • Evrensel Görme Özürlüler Derneği
 • Galip Engelliler Spor Kulübü
 • Gören Kalpler Eğitim Derneği
 • Kurtuluş Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği
 • Mithat Enç Okul Aile Birliği Başkanlığı
 • Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi
 • Uygar Görme Engelliler Derneği

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın özel eğitim okulları ile ilgili talimatları:

“Aslında İdris Bey ayda bir ya da iki saat özel eğitim Genel Müdürü ile toplantı yapın dedi. Bu sana vazife. Her ay bir saat görüşeceksin. Yılda on iki saat yapar sonuçta görüşerek birbirinizi anlarsınız. Bizim işimiz istişare ile gider. Danışmadan bir iş yaptığınızda sıkıntı ortaya çıkıyor. Danışarak yapsak bu sıkıntı ortaya çıkmaz. Engellilerin görüşlerinin alınması lazım,  aynen katılıyorum sürece dahil olmaları lazım. Bu bizim sürecimizin (dinimizin) de gereğidir.

Pansiyonları kapatmaktansa diğer okullardan bu okullara tersine kaynaştırma yapılması lazım. Engelli okulları için bir kampanya yapılması da gerçekten en doğrusudur. En güzelidir. Engelli okullarından haberi olmayan çok.  Çocuğuna bakamıyor baskısından kurtulabilmesi için haydi engelliler okula diye bir kampanya başlatalım. Konfederasyona ayda mutlaka bir ya da iki saat ayırıyoruz. Şimdi okulları kapatmıyoruz, Çanakkale’yi de kapatmıyoruz. Pansiyonları da kapatmıyoruz. Bu yıl mümkün olduğu kadar hiçbir şey kapatmıyoruz. Bu okulların nitelikli hale getirilmesi gerekir, niteliksiz olması bizim ayıbımız.  Celil Bey sana zahmet bu yıl bu aldığımız kararları uygulamaya geçirmiyoruz. Bu süreçte bizim ortaklarımızla görüşüyoruz. Sivil toplum Örgütleri ile her ay görüşülerek, neler yapılabilir, Türkiye’nin imkânlarını düşünerek bir makul alternatifte mutabık kalındığında zaten hayata geçirirsiniz. Celil Bey mutabık kaldık mı? “