Ana Sayfa / Haberler / Özel Eğitim Okullarının Kapatılması Kararı
KML_1040

Özel Eğitim Okullarının Kapatılması Kararı

Değerli Arkadaşlar 1 Ağustos Salı günü Konfederasyonumuz ile üye federasyon ve derneklerin temsilcileri, bazı özel eğitim okullarının ve/veya pansiyonlarının kapatılması kararının geri çekilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Yılmaz görüşme sonunda taleplerimizi kabul ederek, okul veya pansiyonların kapatılması kararının durdurulması, alandaki sivil toplum örgütleri ile istişare yapılmadan bu çeşit kararların alınmaması ve Haydi Engelliler Okula konulu bir kampanya başlatılması konusunda Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil Güngör’e talimat ve görev verdi.

Bu talimatlar henüz yerine getirilmemiş bulunuyor; kapatma işlemleri sürüyor. Sayın Celil Güngör 7 Ağustostan itibaren Bayram bitimine kadar izne ayrılmış. Görüştüğümüz Özel Eğitim Bürokratları talimatlardan habersiz. Bu nedenle Sayın Bakanla yaptığımız görüşmenin son bölümünde yer alan talimatları kayıt cihazından yaptığımız çözümlemelerle aşağıda yayınlıyoruz. Bu durumda Sayın Bakanın talimatları yerine getirilmemiş gözüküyor.

Lütfen bu mesajı paylaşın ve mümkün olduğunca yayın ki, özel eğitim bürokratlarının muhtemel inkârları veya itirazları önlenebilsin.

Turhan İçli
Engelliler Konfederasyonu Başkanı
0542 413 86 92

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın özel eğitim okulları ile ilgili talimatları:
“Aslında İdris Bey ayda bir ya da iki saat özel eğitim Genel Müdürü ile toplantı yapın dedi. Bu sana vazife. Her ay bir saat görüşeceksin. Yılda on iki saat yapar sonuçta görüşerek birbirinizi anlarsınız. Bizim işimiz istişare ile gider. Danışmadan bir iş yaptığınızda sıkıntı ortaya çıkıyor. Danışarak yapsak bu sıkıntı ortaya çıkmaz. Engellilerin görüşlerinin alınması lazım, aynen katılıyorum sürece dahil olmaları lazım. Bu bizim sürecimizin (dinimizin) de gereğidir. Pansiyonları kapatmaktansa diğer okullardan bu okullara tersine kaynaştırma yapılması lazım. Engelli okulları için bir kampanya yapılması da gerçekten en doğrusudur. En güzelidir. Engelli okullarından haberi olmayan çok. Çocuğuna bakamıyor baskısından kurtulabilmesi için haydi engelliler okula diye bir kampanya başlatalım. Konfederasyona ayda mutlaka bir ya da iki saat ayırıyoruz. Şimdi okulları kapatmıyoruz, Çanakkale’yi de kapatmıyoruz. Pansiyonları da kapatmıyoruz. Bu yıl mümkün olduğu kadar hiçbir şey kapatmıyoruz. Bu okulların nitelikli hale getirilmesi gerekir, niteliksiz olması bizim ayıbımız. Celil Bey sana zahmet bu yıl bu aldığımız kararları uygulamaya geçirmiyoruz. Bu süreçte bizim ortaklarımızla görüşüyoruz. Sivil toplum Örgütleri ile her ay görüşülerek, neler yapılabilir, Türkiye’nin imkanlarını düşünerek bir makul alternatifte mutabık kalındığında zaten hayata geçirirsiniz. Celil Bey mutabık kaldık mı?”