Ana Sayfa / Etkinlikler / Başbakan’ın ‘bulamadık’ dediği engelliler atama istedi

Başbakan’ın ‘bulamadık’ dediği engelliler atama istedi

Ataması yapılmayan engelli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptıkları eylemde hükümetin verdiği atama sözünün tutulmasını istedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Daha geçen gün bin 500 engelli öğretmen ataması yaptık, bin 500 kadroya o kadar engelli bulamadık” sözleri üzerine ataması yapılmayan engelli öğretmenler eylem yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan eyleme Eğitim Sen, Eğitim-İş ile Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Emekçileri Sendikası (AES) destek verdi.

Engelli Öğretmenler Platformu adına konuşan Erhan Dinçer, “Atama yapılabilecek olan 1500 civarındaki engelli öğretmenin tümünün atanması noktasında herhangi bir sıkıntının olmadığı, dolayısıyla bakanlığın atam bekleyen öğretmenleri ön başvuruya göre dağılım yaparak 1500 kontenjanın tümüne bütün engelli öğretmenlerin atanacağı beklenirken, ön başvuru sayısını ve branş dağılımını göz ardı edip keyfe keder bir kontenjan listesi hazırlandı. Kimi branşlarda o kadar başvuru yokken neredeyse 2 katı kontenjan ayırıp, yaklaşık 150 kontenjanın boş kalmasına neden olundu” dedi. Başbakan’ın iki gün önce sarf ettiği “1500 kadroya o kadar engelli bulamadık” sözlerini eleştiren Dinçer, engelli öğretmenlere ayrılan 1500 kişilik kontenjanın tamamında atama yapılmasını talep etti.

‘ENGELLİLERİ BİR DE HÜKÜMET ENGELLEMESİN’

Eyleme eğitim sendikaları da destek verdi. AES Genel Başkanı Cansel Güven, engelli öğretmenlerin atanmasının bir lütuf değil, yasalarda belirtilen hak olduğunu vurguladı. Güven, Başbakan’ın bulamıyoruz dediği öğretmenler burada olduğunu söyledi. Türkiye’de öğretmen ihtiyacının 150 binden aşağı olmadığını ifade eden Güven, engelli olarak yaşamlarını sürdüren öğretmenlerin bir de hükümetin engellememesini istedi.

‘YÜZ BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRETMEN İHTİYACI VAR’

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca darbe girişimi ile alakası olmadığı halde ihraç edilen öğretmenler de dahil edildiğinde öğretmen ihtiyacının yüz binlerin üzerinde olduğunu dile getirdi. 20 binin üzerinde öğretmen ataması yapılacağının söylendiğini ve ayrılan 1500 kontenjan için engelli öğretmenlerin başvuru yaptığını aktaran Karaca, “1500 kadar engelli öğretmenden 200’ü atanmıyor. Başbakan bu sözü vermişti. Öğretmen olmak için engelli arkadaşlarımızın atanmasının fazlasıyla önceliği var” dedi.

Eğitim İş Genel Sekreteri Şükrü Bakun ise “Bu verilen sözün takipçisi olacağız. Bir milyon civarında atama bekleyen arkadaşımız söz konusu. Bakanlıktan rakamlarla oynayarak toplumu yanıltmasını değil, verdiği sözü tutmasını bekliyoruz. Her ilde eğitim fakültesi açarak ortaya çıkan istihdam sorununu büyütmeye devam ediyorlar” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Evrensel