Ana Sayfa / Duyurular / 17 Mayıs 2018 Güven Park’ta Yapılan Basın Açıklaması
thumbs_b_c_84bb4249331d75b095a10d2e7d008a5a[1]

17 Mayıs 2018 Güven Park’ta Yapılan Basın Açıklaması

FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR

Değerli Basın Mensupları,

ABD Emperyalizminin şımarık ve küstah çocuğu Donald Trump, bundan bir süre önce, Ortadoğu’nun ortasına pimi çekilmemiş bir bomba attı. ABD emperyalizmi, yıllar önce kararlaştırıp, bölge dengeleri ve kahraman Filistin Halkının mücadelesi sayesinde yaşama geçiremediği, Doğu Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme girişimini, tam da, haydut İsrail Devletinin kuruluşunun 70. Yıldönümünde, 14 Mayıs 2018 günü uygulamaya koymak için harekete geçti. Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Doğu Kudüs’e taşıdı.  Siyonist İsrail Hükümeti, bu karara karşı direnen Filistin Halkının üzerine hunharca saldırıp çocuk, engelli,  kadın, genç, ihtiyar demeden ölüm yağdırdı. 14 Mayıs Pazartesi günü 60’ın üzerinde Filistinli katledildi. Hiç şüphe yok ki, bu kara gün, tarihe “Kanlı Pazartesi” olarak kaydedilecektir

Geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren emperyalizmin desteği ve Yahudi terör örgütlerinin tedhişi sonucunda bölgenin kadim halkı Filistinliler, acımasızca anayurtlarından koparılıp çeşitli ülkelerde mülteci yaşamına zorlandılar. Bölge, aşama aşama dünyanın dört bir yanından taşınan Yahudilerin yerleşim alanı haline getirildi; sonunda da 14 Mayıs 1948 tarihinde ABD başkanı Truman ve İsrail Lideri Weizmann tarafından, Arap ülkelerinin içinde bulunduğu zaaflar da kullanılarak İsrail Devleti ilan ve Filistin toprakları işgal edildi. O gün bugündür Filistin halkı, anayurtlarını Siyonist işgalinden kurtarmak ve bağımsız Filistin Devletini kurmak için kahramanca mücadele etmektedir. Filistin lehine alınan Birleşmiş Milletlerin hiçbir kararını tanımayan haydut İsrail Devleti, ABD’nin desteği ve dünya kamuoyunun suskunluğu sayesinde Büyük İsrail ütopyasını (siyonizmi) gerçekleştirmek için gayri meşru kanlı saldırılarına ve girişimlerine devam etmektedir. Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi girişimi de bu sürecin bir parçasıdır.

Biz engelliler olarak, hiçbir kural ve sınır tanımaksızın barbarca sürdürülen bu saldırıları, sadece çok sayıda engelli ürettiği ve ölümlere yol açtığı için değil, aynı zamanda Filistin halkının haklı davasına sahip çıktığımız için de şiddetle kınıyoruz. Hükümetimizi, İsrail Hükümetinin bu haydutlukları karşısında ekonomik, siyasi, diplomatik her türlü önlemi almaya davet ediyoruz.

Anadolu Ajansı

ENGELLİLER KONFEDERASONU

Başkan
Av. Turhan İÇLİ
0542 413 86 92