Ana Sayfa / Genel / Tüm Kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü Kutluyoruz!

Tüm Kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü Kutluyoruz!

8 Mart, dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, eşitlik için, bedel ödeyerek yaktıkları mücadele ateşinin yıldönümüdür. O gün Amerikalı işçi kadınlar, eşit işe eşit ücret için mücadeleye başladılar.  Bu yürekli eylemlerinin bedelini, yakılarak ağır bir biçimde ödediler. Ama yakılan ateş söndürülemedi; 8 Mart,  ikinci Enternasyonal tarafından,  1910 yılında “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan edildi. 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da bugünü, Dünya Kadınlar günü olarak kabul etti.  Bu nedenle 8 Mart,  kadın-erkek eşitliği için bir mücadele günüdür.
İnsan soyunun yarısını oluşturan Kadın cinsi, daha önce erkeklerle eşit konumdaydı.  Hatta doğurma yeteneği nedeniyle soyun sürdürülmesinin esas güvencesini oluşturduğu için daha da saygındı. Toplumların, sürü ekonomisine geçişiyle birlikte ekonomik gücün erkek soyunun eline geçmesiyle ikinci cins konumuna itildi. Ateşin sürdürülmesi ve çocuğa bakılması gerekçesiyle eve hapsedildi. Özetle, kadının, insan soyunun sürdürülmesi için vazgeçilmez olan doğurma yeteneği, tersine dönerek kadının köleleştirilmesinin nedeni haline geldi.
Oysa insan sentezi, kadın ve erkek tezlerinin bireşiminden doğar. Kadın olmazsa erkek, erkek olmazsa kadın da olmaz.  Kadın durursa hayat durur.
Engelliler Konfederasyonu olarak, kadın-erkek eşitliği için mücadele eden kadınların, özellikle iki kat ayrımcılığa uğrayan engelli kadınların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı
Av. Turhan İÇLİ