Ana Sayfa / Faaliyet Raporları / (05.01.2013 – 31.05.2013)

(05.01.2013 – 31.05.2013)

ENGELLİLER KONFEDERASYON FAALİYETLERİ HAKKINDA RAPOR

(05.01.2013 – 31.05.2013)

 • Bilindigi gibi 27.05.2011 tarihinde Genel Kurulu Sonrasi toplanan ilk yönetim kurulunda alinan 6 nolu karar geregince yönetim kurulu toplantilarinin çiftli aylarin 2. Cumartesi günü yapilmasi kararlastirilmis; ancak bugüne kadar bu karara uyulamamistir. Sayin Ömer KOÇ’un baskanliktan istifasi ve bu istifanin 05.01.2013 tarihinde yapilan yönetim kurulunca kabulüyle ile birlikte periyodik toplanti yapilmasi yönündeki karara uygun hareket edilmesi kararlastirilmis; ilk olagan toplantinin 27.04.2013 tarihinde gerçeklestirilmesi oy birligiyle ön görülmüstü. Ne var ki 27.04.2013 tarihinde toplanti çogunlugu saglanamadigi için olagan toplanti telefon görüsmeleri araciligiyla acil kararlarin alinmasi seklinde gerçeklestirilmistir.
 • Hatice DEMIRSOY’UN yönetim kurulu üyeligini kaybetmesi ve Ilhan YIKILMAZ’IN istifasi üzerine yedekten çagrilan sule Sepin ve Mehmet BUDAK yönetim kurulu üyeligini kabul ederek yönetim kuruluna dâhil olmuslardir. Böylece yönetim kurulumuzun bugünkü üyeleri sunlardir: Turhan IÇLI, Ahmet CANTÜRK, Suha SAGLAM, Hasan TATAR, Sule SEPIN, Bekir PINAR, Kenan ÖZÜDOGRU, Cemalettin GÜRSOY, Fatma OYTUN, Mustafa ÖZSAYGI, Nedim KILIÇ, Mehmet BUDAK ve Hatice ÖZENLER.
 • 27.05.2011 tarihinde yapilan görev bölüsümü, görevlerin çogu yerine getirilmediginden anlamini yitirmistir. Bu nedenle görev bölüsümünün yenilenmesi gerekmektedir.
 • Konfederasyon denetleme kurulu olagan denetimlerden birincisini geçen yil mayis ayinda yapmistir. 2. denetim ise bu günlerde yapilmaktadir. Birinci denetim raporu sonucuna göre önemli bir usulsüzlük tespiti söz konusu degildir.
 • 11.01.2013 günü MEB önünde kitlesel bir basin toplantisi yapilarak engellilerin ögretmen olamayacaklarini söyleyen ve ögretmenlik atamalarini yaptirmayan MEB bakani Sayin Ömer DINÇER’in istifasi veya Sayin Basbakan tarafindan görevden alinmasi istenmistir. Bu basin toplantisina 100 dolayinda katilim olmus; iki milletvekilinin yani sira Egitim Is ve Türk Egitim Sen sendikalari temsilcileri de katilmislardir. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Afrika gezisinden dönen Sayin Basbakan Bakanlar Kurulunu gözden geçirirken Sayin Ömer DINÇER’in de ismini çizmis Milli Egitim Bakanligi görevinden almistir. Sayin Dinçer’in görevden alinmasinin nedenlerinden en önemlisi de engellilerin ögretmen atamalarinin yapilmamasi olmustur. Sayin Basbakan kamuoyuna yaptigi açiklamada engellilerin ögretmen olabileceklerini “hem de bal gibi olur” sözcükleriyle ifade etmistir. Yine sayin basbakan 03.04.2013 tarihinde Ankara’da Ticaret Odasinda yapilan “Kamuda Engelli Istihdami degerlendirmesi” toplantisinda bu konuyu bir kere daha vurgulamis ve engellilerin ögretmenlik yapamayacaklarina iliskin görüslerini elestirmistir. Bu nedenlerle 11.01.2013 tarihinde yapilan ve Sayin Ömer DINÇER’I istifaya davet eden basin toplantisinin etkili oldugunu düsünmekteyim. Bu görüsüm Sayin Lokman AYVA tarafindan da dogrulanmistir.

Yeni MEB Bakani Nabi AVCI’nin ilk açiklamalarindan birinin engelli ögretmen atamalarinin yapilacagi yönünde olmasi yukaridaki degerlendirmemizi destekleyici niteliktedir. Engelli ögretmen atamalarinin 2013 yili Agustos veya Eylül ayinda yapilacagi Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sayin Fatma Sahin tarafindan ilan edilmistir. Böylece engellilerin ögretmenlik sorunlarinin çözümünde önemli bir noktaya gelinmistir.

Bu gelismelerin belleklerdeki izi silinmeden Danistay Idari Dava Daireleri Kurulu, engellilerin ögretmenligine iliskin önemli bir karara imza atmis; Danistay 10 Dairesinin, Anadolu Ögretmen Liseleri yönetmeliginin körlerin bu liselere giremeyeceklerine iliskin maddesinin iptali için açmis oldugum davayi ret etmesi üzerine temyiz yoluyla önüne gelen soruna iliskin örnek bir karar almis; engellilerin ögretmen olmalarinin önlenmesinin açik bir ayrimcilik olusturduguna karar vermistir. 16 Yargicin katildigi Danistay Idari Dava Daireleri Kurulu oy birligiyle almis oldugu bu kararla birlikte engellilere ögretmenlik yolu kesin bir biçimde açmistir.

 • ÖSYM nin Özel Egitim ögretmenliginin tercih edilmesini olanakli kilmak için ÖMSS 2013 kilavuzunda gerekli degisikligi yapmamasi üzerine 09.05.2013 günü bu durumu pretesto amaciyla bir basin toplantisi düzenlenmistir.
 • Çankiri da Makine kimya Enstitüsüne bagli Silah fabrikasinda sef olarak çalisan Yakup ATES’in müdürlük sinavina kör olmasi nedeniyle alinmamasi üzerine açlik grevi yapmak istemesi karsisinda konfederasyonumuz engelliye dayali ayrimcilik niteligindeki bu uygulamayi elestirmek ve Yakup ATES’I desteklemek amaciyla 07/05/2013 tarihinde bir basin toplantisi yapmis; bu toplantida Yakup ATES’IN de bir konusma yapmasina ortam saglamistir. Ancak Idare Mahkemesinin konuyla ilgili olarak Yürütmeyi Durdurma karari vermesi üzerine, açlik grevine baslamakta israr eden ve kendisiyle ilgili islem ortadan kalksa bile bu uygulamayi yapan idarecilerin cezalandirilmasina kadar açlik grevini sürdürecegini belirten Yakup ATES, bu tutumundan vaz geçirilmistir.
 • 11 Mayista Reyhanlida patlayan bombalar sonucunda ölen pek çok vatandasimizin ölmesi üzerine 13 Mayis 2013 günü terörü kinayan ve hükümeti vatandasin can ve mal güvenligini koruyamadigi için elestiren bir basin açiklamasi yapilmistir.
 • Insan Haklari Komisyonunun engellilerle ilgili olarak arastirma çerçevesinde konfederasyonumuzdan istenen rapor, insan haklari komisyonuna ulastirilmistir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi Tarafindan erisile birlik ile ilgili olarak yapilmakta olan yönetmeligin görüsülmesi için 08-9 /05/2013 ve 22-23/ 05/ 2013 günlerinde toplantilara Turhan IÇLI, Ahmet Cantürk, Müjgan Özen Bilgen, Nedim KILIÇ …. katilmislardir. Daha sonra toplantilara son verilmis ve konfederasyonumuzdan yönetmelikle ilgili görüslerimiz yazili olarak istenmistir. Önem verdigimiz hususlar yazili olarak bakanliga bildirilmistir.
 • Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi ile çesitli kurumlar tarafindan yapilan kamu sektöründe engelli personel istihdami çalistayi, harekette kisitli olanlarin tasimacilik hizmetlerine erisimi, toplumla engelli çocuklar arasindaki sosyal mesafeler ve destek özel egitimi hizmetleri arastirilmasi gibi toplantilara ve egitim isi mitingine konfederasyonu temsilen degisik kisiler katilmistir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sayin Fatma SAHIN ile 01.04.2013 tarihinde bir görüsme gerçeklestirilmistir. Bu görüsmede konfederasyonumuzun diger konfederasyonla esit haklara sahip olmasi için gereken düzenlemeler, konfederasyonlarin bütçeden desteklenmesi, 2022 sayili yasada ve diger yasalarda degisiklik yapilmasi konulari görüsülmüstür.
 • 22/05/2013 günü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanliginin sürmeli otelde düzenledigi toplantiya katilinilmistir. Bu toplantida Engelli Bireyler Kanunu ve çesitli kanunlarda yapilacak degisiklikler görüsülmüstür. Konfederasyonumuzun görüsleri açik bir biçimde ifade edilmistir.
 • YEREL YÖNETIM ARASTIRMA YARDIM VE EGITIM DERNEGI’nin çagrisiyla konfederasyonumuzun ve DISK GENEL-IS SENDIKASI, FISEK ENSTITÜSÜ, MÜLKIYELILER BIRLIGI, ODTÜ MEZUNLARI DERNEGI, TMMOB ELEKTRIK MÜHENDISLERI ODASI, TMMOB HARITA VE KADASTRO MÜHENDISLERI ODASI, TMMOB INSAAT MÜHENDISLERI ODASI, TMMOB JEOLOJI MÜHENDISLERI ODASI, TMMOB PEYZAJ MIMARLARI ODASI, ve TÜKETICI HAKLARI DERNEGI’nin 11/05/2013 günü birlikte organize ettikleri Toplumcu Belediyecilik Ulusal Formuna katilarak tarafimdan yerel yönetim ve engellilere iliskin bir konusma yapilmistir.
 • 25.01.2013 tarihinde 28539 resmi gazetesinde yayinlanarak yürürlüge giren Yasini Doldurmus Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaslari ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaslariniza aylik baglanmasi hakkinda yönetmeligin özel ve kamu kurum ve kuruluslarindan bakim hizmeti alan engellilerin ayliklarinin kesilmesine iliskin 7. Maddesinin 2. fikrasinin e-f bentlerinin iptali için Altinokta Körler Dernegi adina Danistay’da adima dava açilmis ve konfederasyonumuz bu davaya müdahil olmustur.
 • Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliginin organize ettigi 19 mayis Kutlamalarina ve 3 Mart ta Cumhuriyet Kadinlari öncülügünde bir çok kitle örgütünün birlikte organize ettigi 3 devrim yasasi aydinlik Türkiye için yurttas bulusmasi mitingine katilinmistir. 3 Mart Mitinginde tarafimdan birde konusma yapilmistir. Ayrica 24 Mart’da yine vatan cumhuriyet ve emek birlikteliginin düzenlemis oldugu foruma katilinarak tarafimdan bir konusma yapilmistir. Nazim Hikmet Kültür Merkezinde gerçeklesen forum, 6000’e yakin yurttas tarafindan izlenmistir.
 • 10 Mayis 2013 günü konfederasyonumuz tarafindan bir yürüyüs ve TBMM’de grubu bulunan partileri ziyaret eylemi gerçeklestirilmistir. Eyleme 500’e yakin engelli vatandas katilmistir. Sabah Çankaya Belediyesi tarafindan Ankara disindan gelen kisilere Vedat Dalokay salolunda bir kahvalti verilmistir. Saat 11 dolaylarinda yürüyüs kolu halinde Sakarya caddesine gelinmis; burada bir basin toplantisi gerçeklestirilmistir. Basin toplantisina çok sayida televizyon ve gazete katilmistir. Basin toplantisi sirasinda üzerinde taleplerimizi içeren sloganlarin yazili oldugu kirmizi ve beyaz büyük 3 balonlar uçurulmustur. Balon uçurma eylemi büyük bir ilgi uyandirmistir. Daha sonra yeniden yürüyüs kolu olusturularak Türkiye Büyük Millet Meclisine yürünmüs; davul ve zurna esliginde taleplerimizi içeren sloganlar atilmistir. Ankara’da hiçbir milletvekili bulunmadigi için bize randevu veremeyen BDP disindaki 3 parti ziyaret edilmistir. Önce Cumhuriyet Halk Partisi salonuna gidilmis; burada kalabaligi Gurup Baskan Vekili Akif Hamza CEBI karsilamistir. Tarafimdan taleplerimizi ve özellikle sakatlik tazminati talebimizi içeren bir konusma yapilmistir. Cevaben Akif Hamza CEBI bir konusma yaparak taleplerimizi destekleyeceklerini bildirmistir. Daha Sonra MHP gurubuna gidilmis burada kalabaligi Gurup Baskan Vekili Oktay Vural karsilamistir. Tarafimdan yapilan konusmadan sonra Oktay Vural konusarak desteklerini ifade etmistir. Ayrica Oktay Vural bütün ziyaretçilere kirmizi beyaz karanfil dagitmistir. En son Ak Parti Gurubu ziyaret edilmis. Burada Kalabaligi ak parti genel baskan yardimcisi Nüket Horhor karsilamistir. Sayin Nüket Horhor konustuktan sonra taleplerimizi Türkiye Körler Federasyonu baskani ve yönetim kurulu üyemiz Ahmet Cantürk dile getirmistir. Sayin Nükhet Horhor’da karanfil ve su dagitmistir. Ögle yemegi Ak parti gurubunun ev sahipliginde TBMM’de yenilmis ve eylem sona erdirilmistir. Eylem haberi çok sayida televizyonda ve gazetede yer almistir. Sakarya’daki basin toplantimiza Atatürkçü Düsünce Dernegi CKD, Dil Dernegi, Birlesik kamu is, temsili katilimlariyla destek vermislerdir.
 • Avrupa Engelliler Formunun Güney Irlanda’nin baskenti Dublin’de yapmis oldugu yönetim kurulu toplantisina tarafimdan katilinmis ve bir konusma yapilmistir. Bu toplantida kamu wep sitelerinin engellilere uygun hale getirilmesi tartisilmistir.
 • Yine Avrupa Engelliler Formunun 24-25 Mayis günlerinde Atina’da yapilan genel kuruluna tarafimdan katilinmis ve bir konusma yapilmistir. Genel kurulda agirlikli olarak krizin Avrupali engellilere etkisi konusu tartisilmistir. Genel Kurul Toplantisina iliskin ek rapor ektedir.
 • Merkezi Finans ve Ihale Kurumunun açmis oldugu Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Gelistirilmesi Hibe Programi çerçevesinde Engellilere Karsi Ayrimcilikla Mücadele, Savunu ve Izleme (ENGELSIZ- SINIZ Projesi)” adiyla bir proje sunulmus; projemiz bütün asamalari tamamlayarak kabul edilmistir. Projenin maliyeti 95.946,9 euro’dur. Tüm istenen evraklar tamamlanmis olup projeye baslamak için Merkezi Finans ve Ihale Kurumunun bildirimi beklenmektedir.
 • Bilindigi gibi 29 Nisan 2012 günü yapilan ÖMSS sinavi öncesinde engeli müracaatçilara bir taahhütname imzalatilmaktaydi. Konfederasyonumuz bu taahhütnamenin Anayasaya ve yasalara aykiri oldugunu tespit etmis iptali için Danistay’da dava açmaya karar vermisti. Danistay 12. Dairesinde görülen dava ehliyet yönünden geçtigimiz günlerde ret edilmis olup temyiz edilip edilmemesi hususunda yönetim kurulumuzun karar vermesi gerekmektedir.
 • Özel Egitim Alaninin en önde gelen isimlerinden Mitat Enç’in yiyeni Aysegül ATAMAN emekli olmustur. Veda toplantisina ve yemegine tarafimdan katilinmistir.
 • Aysegül ATAMAN tarafindan Mitat ENC körler okulunun Gazi Üniversitesine devredildigine iliskin bir bilgi alanmis; bu bilgi Türkiye Körler Federasyonu baskani ve egitim sekreteriyle paylasilmistir. Ancak bu bilginin arastirilmasi ve gereken tedbirlerin gösterilmesi yönünde bir çalisma yapilmadigi ögrenilmistir.
 • 2012 yili beyannamesi dernekler il müdürlügüne verilmistir.

 

Av Turhan İÇLİ
Konfederasyon Başkanı